Life Energia - Sysle pasienkové na Rádiu Regina

Sysle pasienkové na Rádiu Regina

Napísal(a)  Redakcia pondelok, 25 marec 2019 12:38

 

 

Aj vďaka projektu LIFE Energia sa sysľom pasienkovým na dvoch lokalitách v Slovenskom krase darí. Títo zimní spáči sa už prebúdzajú. Aj tento rok sme im prichystali nádielku zdravých dobrôt, aby sme im pomohli načerpať energiu po dlhom oddychu.

Sú to veľmi zaujímavé zvieratá, viac sa o nich dozviete v rozhovore s Luciou Deutschovou na Rádiu Regina Východ. Vypočuť si ho môžete tu:

 

 

 

Celý rozhovor si môžete prečítať tu:

Sysle sa práve prebúdzajú. Ako dlho trval ich spánok a aké sú ich prvé aktivity?
Sysle môžu prespať aj viac ako tretinu roka, spia od jesene do jari. Presné trvanie ich zimného spánku je špecifické pre daný rok a záleží od aktuálnej situácie, predovšetkým od počasia a súvisiacich podmienok na danej lokalite, dôležitá je tiež dostupnosť potravy. Minulý rok sa na spánok sysle uložili až v októbri, keďže jeseň bola pomerne teplá. Prvého prebudeného sysľa sme pozorovali tento rok 26. februára.
Po prebudení sa musia najprv takpovediac spamätať a rozkukať. Podobne ako človek, keď sa prebudí po hlbokom spánku, akurát že spánok sysľov je oveľa dlhší.
Sysle sú vyčerpané a potrebujú doplniť energetické zásoby, ktoré počas dlhého spánku spotrebovali, musia si nájsť potravu. Aby sme im situáciu uľahčili, pripravili sme im slnečnicu, jablká, či ovos. Tak zvýšime ich šance na prežitie a na vyšší počet mláďat. Budú mať tiež dosť síl na to, aby si po zobudení mohli vyhĺbiť nové nory.

 

Koľko kusov je aktuálne evidovaných na území Slovenského krasu?
V Slovenskom krase aktuálne kontrolujeme a staráme sa o dve lokality, v rámci projektu LIFE Energia. V Hrhove sa na spánok na jeseň uložilo 500 sysľov a v Gemerskej Hôrke 100. Spravidla sa ich prebudí menej, niektoré zimu neprežijú.

 


Tento druh však stále patrí medzi ohrozené, ako sa darí zvyšovať počty sysľov ochranárom?
V Gemerskej Hôrke sa nám vďaka pravidelnému koseniu podarilo populáciu sysľa zachrániť doslova v hodine dvanástej, keďže v roku 2015, keď sme s projektom začínali, sme tu napočítali len 16 sysľov, takých posledných mohykánov. Dnes je ich 100. V Hrhove sme začínali na čísle 75 sysľov a dostali sme sa na 500, okrem kosenia tu prebieha aj pastva, vysoká tráva je pre sysle neprijateľná. Za veľký úspech považujeme aj zvýšenie percenta jedincov, ktoré prežijú zimu. Blížime sa až k 90 percentám, čo je takmer dvojnásobok oproti niektorým iným lokalitám.

 

Je ťažké vidieť sysle v prírode? Máte tipy pre tých, ktorí by sysle chceli vidieť v prírode?
V minulosti bol syseľ omnoho bežnejší, je viazaný na človekom udržiavané biotopy, ako napovedá aj jeho prívlastok „pasienkový“, postupne z krajiny začal miznúť a bolo potrebné sa viac zamerať na jeho záchranu. Existujú lokality, kde sysle postupne stratili plachosť a nechajú sa napríklad kŕmiť z ruky, samozrejme je potrebné im dávať len to, čo môžu, najlepšia je slnečnica. Takto to funguje na Bielych Vodách v oblasti Muránskej planiny, alebo na Spišskom hrade. Mapu s distribúciou sysľa je možné nájsť napríklad v online atlase živočíchov na stránke biomonitoring.sk.

 

Sysľa nazývame aj "ekomanažér", prečo?

Syseľ okrem iného plní aj vodohospodársku úlohu. Na suchých miestach dážď nestečie po tráve, ale vďaka syslím norám sa voda dostáva do podložia, kde sa udrží oveľa dlhšie. Jeho podzemné nory sa tiež stávajú obydlím napríklad pre žaby alebo čmeliaky. Samotné sysle sú potravou pre dravé vtáky, lasice či tchory, ale aj mačky divé, krkavce. V minulosti bežný druh má dnes problémy s prežitím. Je totiž viazaný na ľudské hospodárenie. Je mimoriadne citlivý na vysokú trávu.

 

Celú tlačovú správu nájdete tu

Úvodná foto: syseľ pasienkový v nore, Lucia Deutschová

         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR