Testy DNA odhalili, že slovenské orly kráľovské hniezdia v Maďarsku

Napísal(a)  štvrtok, 23 október 2014 00:00

Orol kráľovský je ako vrcholový predátor považovaný za kráľa výšin. Jeho areál rozšírenia je od strednej Európy cez Ukrajinu, Turecko a juh Ruska až po strednú Sibír. V globálnom meradle patrí medzi veľmi ohrozené dravce. V Európe je jeho populácia veľmi rozdrobená. „Na Slovensku evidujeme približne iba 40 párov orlov kráľovských. Keďže je veľmi veľa faktorov, ktoré ich ohrozujú, snažíme sa o ich záchranu a k tomu patrí aj monitoring. Mláďatá vyliahnuté na Slovensku sme označili krúžkom a odobrali sme im vzorku krvi ešte v rokoch 2004 a 2006. Naši maďarskí kolegovia nám teraz poskytli veľmi potešujúcu informáciu. Vieme, že naše mláďatá žijú. V Maďarsku začali využívať novú metódu získavania DNA z koncov vypadnutých pierok v lokalitách hniezdenia len nedávno,“ povedala Deutschová.

Pri záchrane orla kráľovského spolupracuje RPS s mnohými organizáciami. Polícia sa každý rok zaoberá niekoľkými prípadmi, keď boli orly kráľovské úmyselne otrávené alebo postrelené. „Problém je aj to, že každý rok zahynie niekoľko jedincov pri strete s elektrickými vedeniami. Aj preto je mimoriadne dôležitá spolupráca s energetikmi v rámci projektu Life nazvaného Energia v krajine. Okrem toho, že sa snažíme priamo zabrániť usmrteniu vtákov na elektrických vedeniach, vytvárame im aj nové hniezdne príležitosti. Tiež sa im snažíme nájsť vhodné biotopy, kde budú mať napríklad dostatok prirodzenej potravy,“ dodala riaditeľka RPS.

Projekt LIFE13 NAT/SK/001272 Energia v krajine – elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000 finančne podporil európsky program LIFE +, ktorého hlavným donorom je priamo Európska komisia. S Ochranou dravcov na Slovensku na jeho realizácii spolupracuje Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.


Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Lucia Deutschová, Ochrana dravcov na Slovensku, tel.: 0911 219520 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ján Siman, Ochrana dravcov na Slovensku, tel.: 0903 184 516, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Autor fotografií: Jozef Chavko.

V prípade záujmu najmä zo strany webových médií pošleme na požiadanie aj krátky videozáznam 

         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR