Aktuality

Aktuality

 

Neleníme, náš projekt je dynamický, vyvíja sa a prináša množstvo zaujímavých noviniek, poznatkov, výsledkov, o ktoré sa chceme s vami podeliť.

4 500 prvkov na západnom Slovensku chráni vtáky pred nárazmi

streda, 05 jún 2019 13:26

Tlačová správa Nitra, 5. júna 2019
Projekt LIFE Energia začal v septembri 2014. Jedným z hlavných cieľov bolo na základe mapovania určiť, ktoré úseky elektrických vedení predstavujú pre vtáky najväčšie riziko z hľadiska nárazov. Prebiehal v nížinných oblastiach v 13 Chránených vtáčích územiach (z toho 7 na západe) tam, kde dochádza najčastejšie k stretu vtákov s elektrickým vedením. Vyškolení mapovatelia prešli najprv všetky elektrické vedenia, na základe pozorovaní a nálezov uhynutých vtákov sa vybrali úseky najviac nebezpečné pre vtáctvo.

Tieto druhy vtákov môžeme na Slovensku pozorovať len v zime

piatok, 28 december 2018 09:36

Aj keď sa nám zdá, že počas mrazov príroda spí, nie je to celkom pravda. Práve v zime sa slovenská krajina stáva domovom „exotických“ druhov, ktoré v inom období roka neuvidíme. Prilietajú zo severnejších častí Európy za potravou, ktorej u nás nájdu viac, než vo svojej domovine. Prvé prílety zimných návštevníkov registrujeme už od konca septembra, počet druhov i jedincov postupne rastie.

Zásady správneho prikrmovania vtáctva

utorok, 18 december 2018 10:11

Vonkajšie teploty klesajú s postupujúcou zimou stále nižšie. Ľudia sa môžu obliecť, no vtáctvo potrebuje dostatok energetických zásob. Čím dlhšie mrazivé dni trvajú a čím väčšia časť krajiny je skrytá pod snehom, tým dôležitejšie je pomáhať operencom doplnkovou potravou. Prečo? Kedy začať a kedy skončiť? Aké je vhodné kŕmidlo a kam ho dať? Čím kŕmiť a čím určite nie? Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku pripravili jednoduché pravidlá, ich rešpektovaním bude naša pomoc účinná.

Ostro sledované vtáky a vedenia

utorok, 27 november 2018 10:16

Pakistan, Island, Nigéria, Nový Zéland, Peru...
Čo spája tieto geograficky vzdialené krajiny? Slovenský projekt LIFE Energia :-)

Rok 2018 je aj syslím rokom

utorok, 13 november 2018 07:50

V roku 2018 sa sysľom pasienkovým na Slovensku veľmi darilo, odborníci ho nazývajú aj syslí. Títo praví zimní spáči oddychujú vo svojich norách ešte len tri týždne, teplé októbrové dni naplno využili. Kým minulý rok sa v Slovenskom krase uložilo na spánok 400 sysľov, túto jeseň to už bolo 600. Darilo sa im aj na Muránskej planine v lokalite Biele vody – pod zemou si spokojne odfukuje viac ako 2 000 sysľov. Pre prežitie počas chladných dní je kľúčové poriadne vykŕmenie – aj počas spánku potrebujú dostatok energie. Teplé jesenné dni im v zbere potravy výrazne pomohli.

Jesenná migrácia vrcholí. Vtáky letia za potravou, nie za teplom.

utorok, 16 október 2018 07:22

Tohtoročná jesenná migrácia vtáctva je vo svojej vrcholnej fáze, od polovice októbra aktivita spravidla postupne klesá. Niektoré doterajšie migračné presuny boli natoľko masívne, že sa dali sledovať dokonca na radaroch. Počas uplynulého víkendu (13.-14.10.2018) sa senzáciou stalo fascinujúce pozorovanie rekordného kŕdľa - až 160 tisíc jedincov žeriava popolavého v maďarskom Národnom parku Hortobágy.

Po prvý raz zverejnili mapy ekologizovaných úsekov vedení

piatok, 05 október 2018 06:40

FireFly, lamely či špirála – sú typy špeciálnych prvkov, ktoré sa na Slovensku od roku 2016 postupne objavujú na rizikových úsekoch elektrických vedení vďaka projektu LIFE Energia. Pomáhajú predísť nárazom operencov a zabrániť tak smrteľným kolíziám. Pri príležitosti Európskych dní vtáctva, ktoré oslavujeme najbližší víkend, zverejnila Ochrana dravcov na Slovensku mapu ekologizovaných úsekov vedení tak, aby si ich mohla pozrieť i verejnosť.

Kvôli ľuďom takmer vyhynul, teraz s ich pomocou prežíva

streda, 26 september 2018 08:06

Tlačová správa 26. septembra 2018
Sokol rároh, na území Európy zaradený do kategórie ohrozený, na Slovensku takmer vyhynul. Vďaka húževnatej a náročnej práci členov Ochrany dravcov na Slovensku sa u nás podarilo zachovať a postupne zvýšiť ich počet z niekoľkých párov na súčasný stav – 31 párov. Populácia najväčšieho z piatich druhov sokolov, ktoré na Slovensku hniezdia, je naďalej krehká a potrebuje pomoc odborníkov. Rovnako ako iné dravce, má sokol rároh v prírode nezastupiteľné miesto.

Envirodni v spoločnostiach skupiny SSE s LIFE Energia

utorok, 25 september 2018 07:57

Stredoslovenská distribučná, a.s. pripravila v rámci skupiny SSE, a.s. aj tento rok pre svojich zamestnancov "Envirodni" - dni venované ochrane životného prostredia. Jedným z cieľov bolo priblížiť aj výsledky projektu LIFE Energia. Zamestnancom sme vysvetľovali, aký vplyv môže mať distribúcia elektriny na vtáctvo, ako aj ďalšie aspekty a dopady na životné prostredie. Boli pripravené ukážky prvkov - FireFly a RIBE vlajky, ktoré aj v rámci LIFE Energia pomáhajú zviditeľniť rizikové úseky elektrických vedení, kde dochádza k nárazom vtáctva. Nechýbala ani ukážka rovinnej konzoly s chráničkou - tá umožňuje vtáctvu bezpečne dosadnúť na stĺp, bez rizika zásahu elektrickým prúdom.

Ekologizované úseky vedení v rámci projektu LIFE Energia

štvrtok, 20 september 2018 09:03

Mapu ekologizovaných úsekov vedení 22 kV a 110 kV v rámci projektu LIFE Energia, aktuálnu k septembru 2018, nájdete tu.

FOTO z Podunajského festivalu

streda, 05 september 2018 08:44

Podunajský festival sa konal v sobotu a nedeľu, 25-26.8.2018. Dobrá hudba, jedlo a zároveň možnosť získať nové poznatky prilákalo okolo 300-400 ľudí každý deň. O environmentálnych aktivitách, ktoré v regióne realizujú ochranárske združenia, informovali viaceré organizácie. Samozrejme náš projekt LIFE Energia nemohol chýbať.

 

Festival plný chutí bude cez víkend v Klížskej Nemej

štvrtok, 16 august 2018 18:51

Cez víkend 25.- 26. augusta organizuje obec Klížska Nemá PODUNAJSKÝ FESTIVAL. LIFE Energia tam nebude chýbať :)

LIFE Energia - 4000 obetí, výzvy a "happy endy"

pondelok, 13 august 2018 18:21

Prinášame jednoduchý a predsa komplexný a zrozumiteľný prehľad výsledkov mapovania elektrických vedení a toho, čo sa robí pre zvýšenie ich bezpečnosti pre vtáctvo.

Zdá sa vám, že sa leto nikdy neskončí? Vtáky už začali púť na zimoviská

štvrtok, 09 august 2018 07:14

Tlačová správa

Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – keď skončí hniezdenie, teda ako náhle sú mláďatá samostatné, vydávajú sa na dlhú púť. Aktuálne to platí pre takzvané subsaharské migranty, zimujúce pod rovníkom. Radíme sem trsteniariky, mucháriky, strakoše, dážďovníky, z dravcov napríklad sokola červenonohého. Milovníkov vtáctva čakajú jedinečné pozorovania tiahnucich kŕdľov, odpočívajúcich skupín a fascinujúcich preletov. Všetko iba začína - spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150.

Aj vtáky potrebujú piť – pomôžeme im napájadlom

pondelok, 30 júl 2018 15:22

Jednou z príčin nárazov vtáctva do prekážok v krajine je aj ich vyčerpanie. To môže byť spôsobené aj nedostatkom tekutín. Preto je vhodné, ak operencom pomôžeme a sprístupníme im zdroj vody na pitie a osvieženie.

Foto a video z kontroly projektu na východnom Slovensku

štvrtok, 28 jún 2018 10:42

Počas dní 18 -19. júna prebiehala kontrola projektových aktivít a stav ich realizácie na východnom Slovensku.

Fotografie a video nájdete tu.

V Košiciach ošetria desiatky zranených jedincov ročne

streda, 27 jún 2018 12:24

Medzi dôležité aktivity Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach patrí ošetrovanie voľne žijúcich chránených živočíchov.  Najčastejšie sa jedná o voľne žijúce dravé vtáky (predovšetkým sokol myšiar, myšiak hôrny, jastrab lesný, ako aj o viaceré druhy sov - sova lesná, dlhochvostá, myšiarka ušatá), taktiež o rôzne druhy spevavých vtákov (sýkorka, zelienka, pinka, drozd, ďateľ).

Bahniakom, najväčším svetovým cestovateľom, hrozí vyhynutie

utorok, 26 jún 2018 06:43

V skupine mimoriadne zaujímavých vtákov - maratónskych migrantov, ktorých poznáme aj ako bahniaky, práve prebieha celosvetová katastrofa. Počty niektorých druhov klesajú tak rýchlo, že sa mnohí biológovia obávajú hroziacej vlny ich vyhubenia na celej planéte.

Autori: John W. Fitzpatrick a Nathan R. Senner
Dr. Fitzpatrick je riaditeľom Cornell Laboratory of Ornithology. Dr. Senner je vedec, ktorý študuje sťahovavé bahniaky.

Našli ste mladú sovu či sokola? Ich odnesením im môžete viac uškodiť, ako pomôcť

piatok, 22 jún 2018 06:52

Tlačová správa Bratislava, 22. júna 2018
Združenia venujúce sa ochrane vtáctva i záchranné stanice sú v týchto dňoch tradične cieľom návštev, telefonátov a správ verejnosti. Ľudia pri náleze mláďat vtákov často nevedia, ako postupovať, prípadne im prekáža pískanie mladých sov. Správnym postupom môžeme zachrániť život a naopak, tým nesprávnym skôr ublížiť.

Záchrana sokola rároha

štvrtok, 21 jún 2018 13:31

Na úvodnej fotografii vidíte mladého sokola rároha, ktorý po mojom príchode na lokalitu sedel pokojne na stožiari. Asi po 15 minútach vzlietol, lebo zbadal samicu (svoju mamu :)) s korisťou. Letel ešte dosť neohrabane - ako mladý neskúsený vták a keď sa pokúšal zosadnúť na vedľajší stožiar, nejako si to zle „vymeral“ a narazil. Padol z výšky asi 15 metrov do hustej kukurice. Po pol hodinovom hľadaní som ho našiel, ako apaticky sedel na zemi. Obával som sa, či sa preberie a tiež, či ho sokolia samica v hustej kukurici nájde a nakŕmi. Radšej som ho vzal na pozorovanie.

Tajomné prírodné Kramáre

pondelok, 11 jún 2018 11:46

Aj keď bola 9. júna 2018 obloha celý čas zatiahnutá a trocha i popŕchalo, bola to skvelá akcia. Dobrodružná hra pre celú rodinu spočívala v poznávaní zaujímavých miest na bratislavských Kramároch formou rozličných úloha a aktivít.

Mladé sysle sú zraniteľné, tento rok im praje

pondelok, 11 jún 2018 08:26

Tlačová správa Bratislava, 9. júna 2018
Sysľom pasienkovým sa na dvoch obnovených lokalitách v Slovenskom krase (Gemerská Hôrka a Hrhov) darí aj naďalej. Zimu prežilo približne 330 jedincov, čo je pri ich vysokej úmrtnosti počas hibernácie považované za veľký úspech. Aktuálne pozorujeme mláďatká, ktoré sa učia chodiť a samostatne prijímať potravu. Na plochy, ktoré boli v rámci projektu LIFE Energia vyčistené od náletov kríkov a stromov, sa sysle rozširujú. V pôvodnej kolónii im už je totiž tesno. Syseľ patril v minulosti medzi bežné živočíchy a bol významnou zložkou potravy dravcov – napríklad sokola rároha alebo orla kráľovského.

Najväčší slovensko-český festival mimovládok - prednášky aj exkurzie v Nitre a okolí

štvrtok, 07 jún 2018 10:56

Pozvánka

15.-16. júna sa na Výstavisku Agrokomplex Nitra a na zaujímavých lokalitách v okolí uskutoční jedinečné podujatie s názvom Ekofestival,ktorého súčasťou je i konferencia.

Pri Šuranoch inštalovali ekozábrany na ochranu vtáctva

streda, 23 máj 2018 08:06

Tlačová správa Bratislava, 23. mája 2018
Konzoly stĺpov elektrických vedení predstavujú pre vtáctvo v otvorenej krajine veľmi atraktívne miesto. Ak na okolí nie je v dosahu vegetácia, takýto vyvýšený posed poskytuje najmä dravcom vhodný bod na pozorovanie koristi, zrýchleného útoku na korisť, príp. obrany teritória. V mnohých prípadoch však elektrické stĺpy a ich konzoly predstavujú riziko pre dosadajúce druhy a môžu spôsobiť úhyn. Západoslovenská distribučná, a.s. inštalovala aj v Medzinárodný deň biodiverzity pri Šuranoch tzv. ekozábrany tak, aby tu bolo vtáctvo v bezpečí.

LIFE Energia na Košickej noci múzeí a galérií 2018

streda, 16 máj 2018 10:51

Výsledky projektu LIFE Energia budeme prezentovať aj na Košickej noci múzeí a galérií.

Tešíme sa na vás 19. mája 2018 od 17:00 do 00:00 v priestoroch Východoslovenského múzea v Košiciach.

Sysľom zo Slovenského krasu sa po zime darí

štvrtok, 10 máj 2018 07:16

Tlačová správa Bratislava, 10. mája 2018

Sysľom pasienkovým sa na dvoch obnovených lokalitách v Slovenskom krase (Gemerská Hôrka a Hrhov) darí. Zimu prežilo približne 330 jedincov, čo je pri ich vysokej úmrtnosti počas hibernácie považované za veľký úspech. Na plochy, ktoré boli v rámci projektu LIFE Energia vyčistené od náletov kríkov a stromov, sa sysle rozširujú. V pôvodnej kolónii im už je totiž tesno. Syseľ patril v minulosti medzi bežné živočíchy a bol významnou zložkou potravy dravcov – napríklad sokola rároha alebo orla kráľovského.

Prednáška: Poznatky o migrácii orlov krikľavých"

streda, 09 máj 2018 14:03

Pozývame malých i veľkých milovníkov prírody a dravých vtákov na prednášku k výstave – „Vysoko na krídlach – čo vieme o orlovi krikľavom“.
Tentokrát sa dozvieme o prekážkach a nástrahách počas jarnej a jesennej migrácie orla krikľavého, ktorý na ceste z Európy na zimoviská a späť absolvuje každoročne trasu približne 20 000 km.

Projekt LIFE Energia na terénnych prácach študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

pondelok, 30 apríl 2018 18:49

Opäť po roku sme mali možnosť sa zúčastniť terénnych prác študentov UKF v Nitre, ktoré sa konali 27.4. - 29. 4. 2018 v SEV Dropie. V rámci predmetu Metódy výskumu živočíchov sme prispeli projektom LIFE Energia do náplne programu terénnych prác, ktorých cieľom je v čo najväčšej miere ukázať a reálne si vyskúšať praktické ukážky ochrany a výskumu živočíchov v krajine.

Vedci identifikovali proteín, ktorý by mohol vtákom umožňovať vidieť magnetické pole

utorok, 24 apríl 2018 13:11

Vtáky pravdepodobne ovládajú kvantovú mechaniku lepšie, než väčšina ľudí – majú to totiž vrodené.Vedci prepokladajú, že v očiach vtákov sa nachádzajú proteíny, ktoré im pravdepodobne umožňujú doslova vidieť magnetické pole Zeme. Napomáhajú im tak pri navigácii počas dlhých ciest po celej zemeguli, ako keby mali k dispozícii vlastný priehľadový displej. Dva vedecké tímy si myslia, že sa im podarilo identifikovať kľúč k tomuto procesu v podobe svetlocitlivého proteínu. Jeho fungovanie možno vysvetliť pomocou jednej zo základných veličín kvantovej mechaniky – vlastného momentu hybnosti elektrónov, nazývanom tiež „spin“.

Prednáška "Vysoko na krídlach - čo vieme o orlovi krikľavom"

štvrtok, 19 apríl 2018 11:50

Pozývame malých i veľkých milovníkov prírody a dravých vtákov na prednášku k výstave – „Vysoko na krídlach – čo vieme o orlovi krikľavom“. Naučte sa rozlišovať dravcov pozorovaných vo voľnej prírode, na ich loviskách, hniezdiskách, za letu podľa siluety, veku, sfarbenia a správania. Prednáška sa koná v priestoroch výstavy v orlom kine. Vstup na výstavu v rámci prednášky je zdarma.

Veľký návrat po tridsiatich rokoch – pri Bánove videli vzácneho dropa

štvrtok, 05 apríl 2018 07:20

Tlačová správa Bratislava, 5. apríla 2018

Presne na Veľkonočný pondelok sa pri obci Bánov, v okrese Nové Zámky, podarilo miestnemu občanovi vidieť doslova raritu. Stal sa totiž prvým človekom, ktorý v oblasti Nitrianskej pahorkatiny pozoroval dropa veľkého.

Medzinárodný deň vtákov – pikošky o operencoch

nedeľa, 01 apríl 2018 08:41

Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva a je úzko spätý s menom jedného z priekopníkov ochrany prírody na Slovensku, rodákom z Brezna – Otom Hermanom. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný na obdobie, kedy k nám prilieta najviac sťahovavých vtákov – vracajú sa na svoje hniezdiská. Niektoré druhy sú medzi ľuďmi pomerne známe, viaceré dokonca opradené legendami (kuvik či iné sovy údajne prinášajúce smrť a podobne). Čoraz viac ľudí si uvedomuje veľký prínos vtákov a ich význam v prírode. My prinášame pikošky, ktoré ste možno o našich operencoch nevedeli:

Vtáky sú v pohybe – prebieha jarná migrácia a hniezdenie

utorok, 20 marec 2018 06:44

Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Aj keď sa zdanlivo zima s nami nechce rozlúčiť, práve teraz je čas návratov mnohých domácich druhov i odletov zimných hostí. Rozbehol sa i proces hniezdenia – od svadobných letov a výberu teritória, cez párenie či znášku vajec. Na jar môžu ľudia vtáky omnoho jednoduchšie pozorovať či počuť, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Aj keď je dnes prvý jarný deň, vtáky sa musia vysporiadať s ochladením. Prírodných zdrojov je teraz nedostatok, na mnohých miestach zakryl krajinu sneh, preto odporúčame prikrmovanie.

V Košiciach uvidíte orla krikľavého - video

piatok, 02 marec 2018 11:16

Tlačová správa Košice, 2. marca 2018
Orla krikľavého je možné v prírode v okolí Košíc pozorovať v neďalekých Volovských aj Slanských vrchoch. Výstavu, zameranú na orla krikľavého, môžu Košičania a návštevníci Košíc navštíviť priamo v centre mesta – vo Východoslovenskom múzeu.

Výstava „Vysoko na krídlach – čo vieme o orlovi krikľavom

streda, 28 február 2018 09:05

Pozývame Vás na vernisáž výstavy a výstavu – „Vysoko na krídlach – čo vieme o orlovi krikľavom“.

Niektoré živočíchy ešte spia, iné už hniezdia

štvrtok, 22 február 2018 09:45

Tlačová správa Bratislava, 22. februára 2018
Od kalendárnej jari nás delí necelý mesiac. V živočíšnej ríši niektoré druhy ešte spia, iné zimujú v ďalekej Afrike a ostatné už hniezdia. Spánkovým rekordérom je svisť vrchovský v Tatrách - prespí až 7 mesiacov v roku. Orliaky morské, sokoly sťahovavé či sovy začínajú hniezdiť ešte v chladných dňoch.

Projekt LIFE Energia na konferencii Zoologické dny v Prahe

piatok, 16 február 2018 10:12

Na začiatku februára 2018 sa v Prahe konala najväčšia zoologická konferencia na území bývalého Československa Zoologické dny. Hostiteľom konferencie bola Fakulta životného prostredia Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe.

Kvôli ochrane orla kráľovského ekologizujú vedenia

štvrtok, 15 február 2018 08:21

Na Slovensku hniezdilo v roku 2017 iba 55 párov orla kráľovského, z toho 36 párov na východnom Slovensku. Mláďatá, ktoré vyviedli, sú veľmi zraniteľné. Záchrana každého orla má nesmierny význam. Aj to je dôvodom, prečo inštaluje Východoslovenská distribučná, a.s. ochranné prvky na elektrické vedenia. Orly tak budú okolo svojich hniezd v bezpečí pred zásahom elektrickým prúdom v ďalších dvoch Chránených vtáčích územiach.

V Banskej Bystrici o rozšírení spolupráce na projekte

pondelok, 12 február 2018 10:38

6. februára sa v Banskej Bystrici stretli partneri projektu LIFE Energia – Ochrana dravcov na Slovensku a Štátna ochrana prírody SR. Témou boli aktuálne dosiahnuté výsledky a pokračovanie spolupráce na projektových aktivitách. Zastúpené boli Správy chránených území – CHKO/CHVÚ Ponitrie, Latorica, Záhorie, Dunajské luhy, Prešov, Vihorlat.

Výsledky zimného sčítania dravcov sú už známe

štvrtok, 01 február 2018 08:49

Tlačová správa Bratislava, 1. februára 2018
Prvý a druhý januárový víkend strávili ornitológovia v teréne. Medzinárodné termíny pre zisťovanie počtu zimujúcich jedincov vzácnych druhov dravcov sú totiž každoročne práve začiatkom roka, na Slovensku ich so spolupracovníkmi koordinuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku. Najprv sa pozornosť 10 odborníkov upriamila na haju červenú v oblasti Záhoria. O týždeň neskôr sledovalo 58 pozorovateľov orly kráľovské, sokoly rárohy a orliaky morské. Územia, kde sa monitoring realizoval, sú znázornené na tejto mape.

Kontrolujú sa elektrické vedenia, na ktorých dochádzalo k nárazom vtáctva

štvrtok, 18 január 2018 10:43

Tlačová správa Bratislava, 18. januára 2018
Ak v najbližších dňoch budete vidieť v okolí elektrického vedenia stáť na poliach ľudí, neľakajte sa. Môže ísť o mapovateľov, ktorí v rámci projektu LIFE Energia monitorujú, ako vtáky reagujú na tzv. odkloňovače. Sú to špeciálne prvky, umiestnené na elektrických vedeniach, vďaka ktorým si vtáky prekážku včas všimnú a nadletia ju. Ktoré z testovaných zviditeľňovačov sú v podmienkach Slovenska najefektívnejšie, budeme vedieť po ukončení kontrol a vyhodnotení v roku 2019.

Nový vtáčí druh i vzácny kríženec – aj taký bol rok 2017

štvrtok, 11 január 2018 09:00

Tlačová správa Bratislava, 11. januára 2018
Rok 2017 priniesol viaceré ornitologické zaujímavosti. Tento trend pokračuje i v novom roku. Ide o mnohopočetný výskyt severských stehlíkov, objav nového druhu pre Slovensko, i nezvyčajného kríženca. Najnovšie odborníkov tešia hojné výskyty sovy dlhochvostej na nížine, teda mimo oblastí jej známeho hniezdenia. Potvrdzujú to žiaľ i prípady, kedy táto temperamentná sova potrebovala pomoc človeka. Na košickej klinike ošetrovali najmä traumatizované jedince, najčastejšie zranené po zrážke s autami.

Pripravte si ďalekohľady, prileteli zimní hostia

utorok, 19 december 2017 08:47

Tlačová správa Bratislava, 19. decembra 2017
Slovensko je dôležitou križovatkou zimného putovania vtáctva, pre mnohé sa stane dočasným domovom počas celej zimy. Objavia sa tu tak druhy, ktoré v inom období roka nevidno. V prípade vtákov sa ich pôvod určuje podľa územia, kde hniezdia, teda vychovávajú svoje potomstvo. V chladných dňoch sem prilietajú vtáky z Ruska, Estónska, Litvy, Dánska, či Fínska.

Envirodni v SSE - Distribúcii

piatok, 03 november 2017 11:58

Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a.s.  pripravila pre svojich zamestnancov "Envirodni" - dni venované ochrane životného prostredia.

400 sysľov z krasu sa uložilo na zimný spánok

piatok, 27 október 2017 07:08

Tlačová správa Bratislava, 27. októbra 2017
Sysle pasienkové patria medzi pravých zimných spáčov, súvisle prespia aj viac ako 5 mesiacov v roku. Každý syseľ má samostatnú noru hlbšiu ako 80 cm pod zemou – to je hranica, do akej na Slovensku zvyčajne premŕza pôda. V Gemerskej Hôrke a na Hrhove spali už koncom septembra všetky sysle. Je ich tu takmer 400. Neprebrali sa ani počas teplých októbrových dní babieho leta. Na jar – po zobudení – si zo svojho zimného príbytku vyhrabú novú dieru a vyjdú von. Podľa ich počtu zoológovia vedia, koľkým zvieratám sa podarilo zimu prežiť.

Komentovaná prehliadka výstavy "Sedím na vedení a je mi dobre"

utorok, 24 október 2017 07:29

Pozvánka

Zažite pocit vtáctva sediaceho na elektrickom vedení a odfoťte sa pritom! Túto možnosť máte teraz vďaka našej výstave, ktorú už videlo viac ako 100 000 ľudí na Slovensku. Okrem toho sa dozviete, ako používanie elektriny človekom ovplyvňuje vtáctvo, prečo vtáky narážajú do vedení aj to, ako sa to dá vyriešiť – vďaka projektu #LifeEnergia.

SLEDUJTE naše aktivity na Facebooku

sobota, 21 október 2017 08:20

Facebook

Sledujte naše aktivity na Facebooku a použite pri tom raketu.

Ako zobraziť, čo vidia vtáky: simulácia vtáčieho videnia

nedeľa, 08 október 2017 18:36

Vtáky (respektíve mnohé z nich) majú schopnosť vidieť UV (ultrafialové) žiarenie, ktoré my, ľudia, vidieť nedokážeme.

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

štvrtok, 21 september 2017 07:05

Tlačová správa Bratislava, 21. september 2017
Územie Slovenska je pretkané stále hustejšou sieťou elektrických vedení v rozsahu takmer 35-tisíc kilometrov. Pre vtáctvo sú drôty v dráhe ich letu nebezpečnou prekážkou. Preto ornitológovia v spolupráci s energetickými spoločnosťami realizujú množstvo aktivít, ktorými vtákom vytvárajú podmienky na ich bezpečný let, hniezdenie a lov potravy.

Ohrozený sokol sa po liečbe vrátil do prírody

piatok, 25 august 2017 18:27

Tlačová správa Košice, 25. augusta 2017
V piatok predpoludním sa do prírody vrátil mladý sokol rároh. Ide o jeden z najvzácnejších druhov našej krajiny. Sokola našiel ešte v júli, neďaleko hniezda, z ktorého vyletel, člen Ochrany dravcov na Slovensku (RPS), Jozef Mihók. Ďalší člen RPS, Ján Lipták, odovzdal sokola do odbornej opatery. Po úspešnej rehabilitácii bol tento vzácny pacient pripravený na vypustenie.

Hniezdenie končí, začala jesenná migrácia vtáctva

štvrtok, 24 august 2017 05:25

Tlačová správa Bratislava, 24. augusta 2017
Potomstvo niektorých vtáčích druhov sa ešte len učí lietať po tom, ako nedávno vyletelo z hniezda, zatiaľ čo iné sa už krátko po osamostatnení vydávajú na dlhú, náročnú cestu za teplom. Pre ornitológov tak po konci hniezdnej sezóny začína nesmierne zaujímavá časť roka. Vzácne druhy v nezvyčajne vysokých počtoch, výnimočné pozorovania, nové lokality, to všetko so sebou prináša fenomén migrácie vtáctva, ktorej jesenná etapa práve začína.

Jedli ste už niekedy sysľa? Áno, to malé milé zvieratko.

štvrtok, 10 august 2017 12:26

Presne toto bola téma rozhovoru s Luciou Deutschovou pre Hemendex Rádia Expres. Hovorili sme o tom, prečo sa o sysle v týchto dňoch bojíme, ako nám môžu ľudia pomôcť, aj čím je syseľ pre krajinu užitočný.

Vtáčia Akadémia predstavuje - označovanie vtákov krúžkami

nedeľa, 06 august 2017 18:38

#VtaciaAkademia

Začiatky krúžkovania vtáctva siahajú ešte do 18. storočia, prvé označené vtáky boli lastovičky – ornitológovia sa pomocou nite snažili dokázať, že sa sťahujú na juh. Základy systematického krúžkovania boli položené pred sto rokmi, kedy Hans Christian Cornelius Mortensen začal s označovaním škorcov, ktoré u neho hniezdili v búdkach. Chcel si overiť, či sa škorce vracajú naspäť do jeho búdok.

 

Pomôžte pri záchrane sysľov – prosia odborníci verejnosť

piatok, 04 august 2017 06:44

Tlačová správa Bratislava, 4. augusta 2017
Syseľ pasienkový je druh viazaný na pravidelne spásané, alebo kosené lúky v nížinných až podhorských oblastiach. S úbytkom dobytka a pastierov sa z krajiny vytratilo aj toto milé a obľúbené zvieratko. Snahy o návrat sysľa do slovenskej prírody sa našťastie daria i Ochrane dravcov na Slovensku. Po tom, ako sa odborníkom podarilo zachrániť sysle na viacerých lokalitách pred vyhynutím a dokonca niekde vytvoriť stabilné populácie, sa objavil problém, s ktorým potrebujú pomoc.

Vtáčia Akadémia predstavuje - adopcie mláďat

sobota, 29 júl 2017 15:11

#VtaciaAkademia
Jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa stretávame je, či vtáky svoje mláďatá po ľudskom dotyku neodvrhnú. Okrem supov nemá čuch v prípade väčšiny dravcov a sov tak dôležitú úlohu, ako pri niektorých cicavcoch. Preto je možné realizovať v odôvodnených prípadoch adopcie mláďat aj do iných hniezd a bezpečne tiež mláďatá krúžkovať.

Vtáčia Akadémia predstavuje našu najväčšiu sovu

štvrtok, 27 júl 2017 07:01

#VtaciaAkademia

Výr skalný (Bubo bubo) je naša najväčšia sova. A vďaka projektu #LIFEEnergia je pre ňu Slovensko bezpečnejším miestom pre život.

 

Žiaci asistovali pri ošetrovaní poraneného mláďaťa

pondelok, 03 júl 2017 08:25

Streda 28. 6. 2017 bola výnimočným dňom pre siedmakov zo základnej školy na Starozagorskej ulici v Košiciach, ktorí pod vedením p. učiteľky Kišovej navštívili Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Exkurzia na klinike bola zavŕšením súťaže školskej mládeže ako sprievodnej akcie výstavy Sedím na vedení a je mi dobre vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

Vtáčia Akadémia láka ľudí do Piešťan

štvrtok, 29 jún 2017 08:34

Tlačová správa Bratislava, 29.6.2017
Počas letných prázdnin je v Piešťanoch pripravená zaujímavá atrakcia. V priestoroch Elektrárne Piešťany sa v utorok 4. júla bude konať vernisáž výstavy „Sedím na vedení a je mi dobre“. Ľudia sa môžu odfotiť na skutočnom elektrickom vedení s dravcom či bocianom v pozadí. Pripravené sú prednášky odborníkov, rady a tipy ohľadom operencov, premietanie filmov. Akcie venované vtáctvu budú pokračovať celé leto.

 

Prvá verejná diskusia o ochrane vtáctva na elektrickom vedení bude v Košiciach

štvrtok, 22 jún 2017 08:37

Tlačová správa Bratislava, 22. júna 2017
V pondelok 26. júna sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach uskutoční úplne prvá verejná diskusia, týkajúca sa aktivít, zameraných na predchádzanie a elimináciu negatívneho vplyvu elektrických vedení na vtáctvo. Moderované podujatie je sprievodnou akciou nezvyčajnej výstavy s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorú si návštevníci môžu v múzeu pozrieť do konca júna. Ľudia môžu svoje otázky odborníkom položiť vopred, alebo priamo na akcii.

Vták na drôte? Prečo nie, keď je to bezpečné!

pondelok, 19 jún 2017 07:06

Pozvánka na skvelú diskusiu s odborníkmi

 

Vypadnuté mláďa orla kráľovského prežilo

štvrtok, 15 jún 2017 11:55

Tlačová správa Bratislava, 15. júna 2017
Orol kráľovský patrí na Slovensku medzi ohrozené druhy, záchrana každého jedinca má nesmierny význam. Zamestnancom Štátnej ochrany prírody z CHKO Ponitrie sa počas víkendu podarilo zachrániť mláďa orla kráľovského, ktoré vypadlo z hniezda. Po operácii zlomeného krídla sa nachádza v stabilizovanom stave v rehabilitačnej stanici v Nitre. Jeho osud ešte nie je jasný. Ak bude v dobrom zdravotnom stave, pokúsia sa ornitológovia opäť o umiestnenie do iného hniezda orla kráľovského. Úspešná adopcia u tohto druhu sa podarila v roku 2015 s mediálne známym Karolkom.

Skvelý deň v Lipovom

štvrtok, 08 jún 2017 12:20

Počas piatku 2. júna sme realizovali v okolí obce Lipové dve akcie pre verejnosť. Prvá, ranná akcia sa konala ku MDD a zúčastnili sa jej žiaci 4. ročníka ZŠ v Imeli. Pre žiakov bol pripravený program v teréne. Začali sme predstavením územia CHVÚ Ostrovné lúky, v ktorom sa akcia konala a predstavili sme im problematiku ochrany dravcov v krajine. Aby sme im priblížili naše aktivity realizované území, začali sme najskôr kontrolou obsadenosti drevených búdok inštalovaných v rámci projektu LIFE Falco vespertinus. Presun po teréne bol spojený s pozorovaním dravcov v okolitej krajine.

Sedíme na vedení a vyhráme - súťaž

pondelok, 29 máj 2017 10:00

Súťaž o výhru skvelej exkurzie pre celú triedu

Skôr než dostanete vysvedčenie a odídete na prázdniny, zažite výnimočný deň plný prekvapení na Klinike vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat v priestoroch Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR