Aktuality

Aktuality

 

Neleníme, náš projekt je dynamický, vyvíja sa a prináša množstvo zaujímavých noviniek, poznatkov, výsledkov, o ktoré sa chceme s vami podeliť.

Envirodni v SSE - Distribúcii

piatok, 03 november 2017 11:58

Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a.s.  pripravila pre svojich zamestnancov "Envirodni" - dni venované ochrane životného prostredia.

400 sysľov z krasu sa uložilo na zimný spánok

piatok, 27 október 2017 07:08

Tlačová správa Bratislava, 27. októbra 2017
Sysle pasienkové patria medzi pravých zimných spáčov, súvisle prespia aj viac ako 5 mesiacov v roku. Každý syseľ má samostatnú noru hlbšiu ako 80 cm pod zemou – to je hranica, do akej na Slovensku zvyčajne premŕza pôda. V Gemerskej Hôrke a na Hrhove spali už koncom septembra všetky sysle. Je ich tu takmer 400. Neprebrali sa ani počas teplých októbrových dní babieho leta. Na jar – po zobudení – si zo svojho zimného príbytku vyhrabú novú dieru a vyjdú von. Podľa ich počtu zoológovia vedia, koľkým zvieratám sa podarilo zimu prežiť.

Komentovaná prehliadka výstavy "Sedím na vedení a je mi dobre"

utorok, 24 október 2017 07:29

Pozvánka

Zažite pocit vtáctva sediaceho na elektrickom vedení a odfoťte sa pritom! Túto možnosť máte teraz vďaka našej výstave, ktorú už videlo viac ako 100 000 ľudí na Slovensku. Okrem toho sa dozviete, ako používanie elektriny človekom ovplyvňuje vtáctvo, prečo vtáky narážajú do vedení aj to, ako sa to dá vyriešiť – vďaka projektu #LifeEnergia.

SLEDUJTE naše aktivity na Facebooku

sobota, 21 október 2017 08:20

Facebook

Sledujte naše aktivity na Facebooku a použite pri tom raketu.

Ako zobraziť, čo vidia vtáky: simulácia vtáčieho videnia

nedeľa, 08 október 2017 18:36

Vtáky (respektíve mnohé z nich) majú schopnosť vidieť UV (ultrafialové) žiarenie, ktoré my, ľudia, vidieť nedokážeme.

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

štvrtok, 21 september 2017 07:05

Tlačová správa Bratislava, 21. september 2017
Územie Slovenska je pretkané stále hustejšou sieťou elektrických vedení v rozsahu takmer 35-tisíc kilometrov. Pre vtáctvo sú drôty v dráhe ich letu nebezpečnou prekážkou. Preto ornitológovia v spolupráci s energetickými spoločnosťami realizujú množstvo aktivít, ktorými vtákom vytvárajú podmienky na ich bezpečný let, hniezdenie a lov potravy.

Ohrozený sokol sa po liečbe vrátil do prírody

piatok, 25 august 2017 18:27

Tlačová správa Košice, 25. augusta 2017
V piatok predpoludním sa do prírody vrátil mladý sokol rároh. Ide o jeden z najvzácnejších druhov našej krajiny. Sokola našiel ešte v júli, neďaleko hniezda, z ktorého vyletel, člen Ochrany dravcov na Slovensku (RPS), Jozef Mihók. Ďalší člen RPS, Ján Lipták, odovzdal sokola do odbornej opatery. Po úspešnej rehabilitácii bol tento vzácny pacient pripravený na vypustenie.

Hniezdenie končí, začala jesenná migrácia vtáctva

štvrtok, 24 august 2017 05:25

Tlačová správa Bratislava, 24. augusta 2017
Potomstvo niektorých vtáčích druhov sa ešte len učí lietať po tom, ako nedávno vyletelo z hniezda, zatiaľ čo iné sa už krátko po osamostatnení vydávajú na dlhú, náročnú cestu za teplom. Pre ornitológov tak po konci hniezdnej sezóny začína nesmierne zaujímavá časť roka. Vzácne druhy v nezvyčajne vysokých počtoch, výnimočné pozorovania, nové lokality, to všetko so sebou prináša fenomén migrácie vtáctva, ktorej jesenná etapa práve začína.

Jedli ste už niekedy sysľa? Áno, to malé milé zvieratko.

štvrtok, 10 august 2017 12:26

Presne toto bola téma rozhovoru s Luciou Deutschovou pre Hemendex Rádia Expres. Hovorili sme o tom, prečo sa o sysle v týchto dňoch bojíme, ako nám môžu ľudia pomôcť, aj čím je syseľ pre krajinu užitočný.

Vtáčia Akadémia predstavuje - označovanie vtákov krúžkami

nedeľa, 06 august 2017 18:38

#VtaciaAkademia

Začiatky krúžkovania vtáctva siahajú ešte do 18. storočia, prvé označené vtáky boli lastovičky – ornitológovia sa pomocou nite snažili dokázať, že sa sťahujú na juh. Základy systematického krúžkovania boli položené pred sto rokmi, kedy Hans Christian Cornelius Mortensen začal s označovaním škorcov, ktoré u neho hniezdili v búdkach. Chcel si overiť, či sa škorce vracajú naspäť do jeho búdok.

 

Pomôžte pri záchrane sysľov – prosia odborníci verejnosť

piatok, 04 august 2017 06:44

Tlačová správa Bratislava, 4. augusta 2017
Syseľ pasienkový je druh viazaný na pravidelne spásané, alebo kosené lúky v nížinných až podhorských oblastiach. S úbytkom dobytka a pastierov sa z krajiny vytratilo aj toto milé a obľúbené zvieratko. Snahy o návrat sysľa do slovenskej prírody sa našťastie daria i Ochrane dravcov na Slovensku. Po tom, ako sa odborníkom podarilo zachrániť sysle na viacerých lokalitách pred vyhynutím a dokonca niekde vytvoriť stabilné populácie, sa objavil problém, s ktorým potrebujú pomoc.

Vtáčia Akadémia predstavuje - adopcie mláďat

sobota, 29 júl 2017 15:11

#VtaciaAkademia
Jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa stretávame je, či vtáky svoje mláďatá po ľudskom dotyku neodvrhnú. Okrem supov nemá čuch v prípade väčšiny dravcov a sov tak dôležitú úlohu, ako pri niektorých cicavcoch. Preto je možné realizovať v odôvodnených prípadoch adopcie mláďat aj do iných hniezd a bezpečne tiež mláďatá krúžkovať.

Vtáčia Akadémia predstavuje našu najväčšiu sovu

štvrtok, 27 júl 2017 07:01

#VtaciaAkademia

Výr skalný (Bubo bubo) je naša najväčšia sova. A vďaka projektu #LIFEEnergia je pre ňu Slovensko bezpečnejším miestom pre život.

 

Žiaci asistovali pri ošetrovaní poraneného mláďaťa

pondelok, 03 júl 2017 08:25

Streda 28. 6. 2017 bola výnimočným dňom pre siedmakov zo základnej školy na Starozagorskej ulici v Košiciach, ktorí pod vedením p. učiteľky Kišovej navštívili Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Exkurzia na klinike bola zavŕšením súťaže školskej mládeže ako sprievodnej akcie výstavy Sedím na vedení a je mi dobre vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

Vtáčia Akadémia láka ľudí do Piešťan

štvrtok, 29 jún 2017 08:34

Tlačová správa Bratislava, 29.6.2017
Počas letných prázdnin je v Piešťanoch pripravená zaujímavá atrakcia. V priestoroch Elektrárne Piešťany sa v utorok 4. júla bude konať vernisáž výstavy „Sedím na vedení a je mi dobre“. Ľudia sa môžu odfotiť na skutočnom elektrickom vedení s dravcom či bocianom v pozadí. Pripravené sú prednášky odborníkov, rady a tipy ohľadom operencov, premietanie filmov. Akcie venované vtáctvu budú pokračovať celé leto.

 

Prvá verejná diskusia o ochrane vtáctva na elektrickom vedení bude v Košiciach

štvrtok, 22 jún 2017 08:37

Tlačová správa Bratislava, 22. júna 2017
V pondelok 26. júna sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach uskutoční úplne prvá verejná diskusia, týkajúca sa aktivít, zameraných na predchádzanie a elimináciu negatívneho vplyvu elektrických vedení na vtáctvo. Moderované podujatie je sprievodnou akciou nezvyčajnej výstavy s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorú si návštevníci môžu v múzeu pozrieť do konca júna. Ľudia môžu svoje otázky odborníkom položiť vopred, alebo priamo na akcii.

Vták na drôte? Prečo nie, keď je to bezpečné!

pondelok, 19 jún 2017 07:06

Pozvánka na skvelú diskusiu s odborníkmi

 

         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR