Aktuality

Aktuality

 

Neleníme, náš projekt je dynamický, vyvíja sa a prináša množstvo zaujímavých noviniek, poznatkov, výsledkov, o ktoré sa chceme s vami podeliť.

Vtáčia Akadémia predstavuje našu najväčšiu sovu

štvrtok, 27 júl 2017 07:01

#VtaciaAkademia

Výr skalný (Bubo bubo) je naša najväčšia sova. A vďaka projektu #LIFEEnergia je pre ňu Slovensko bezpečnejším miestom pre život.

 

Žiaci asistovali pri ošetrovaní poraneného mláďaťa

pondelok, 03 júl 2017 08:25

Streda 28. 6. 2017 bola výnimočným dňom pre siedmakov zo základnej školy na Starozagorskej ulici v Košiciach, ktorí pod vedením p. učiteľky Kišovej navštívili Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Exkurzia na klinike bola zavŕšením súťaže školskej mládeže ako sprievodnej akcie výstavy Sedím na vedení a je mi dobre vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

Vtáčia Akadémia láka ľudí do Piešťan

štvrtok, 29 jún 2017 08:34

Tlačová správa Bratislava, 29.6.2017
Počas letných prázdnin je v Piešťanoch pripravená zaujímavá atrakcia. V priestoroch Elektrárne Piešťany sa v utorok 4. júla bude konať vernisáž výstavy „Sedím na vedení a je mi dobre“. Ľudia sa môžu odfotiť na skutočnom elektrickom vedení s dravcom či bocianom v pozadí. Pripravené sú prednášky odborníkov, rady a tipy ohľadom operencov, premietanie filmov. Akcie venované vtáctvu budú pokračovať celé leto.

 

Prvá verejná diskusia o ochrane vtáctva na elektrickom vedení bude v Košiciach

štvrtok, 22 jún 2017 08:37

Tlačová správa Bratislava, 22. júna 2017
V pondelok 26. júna sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach uskutoční úplne prvá verejná diskusia, týkajúca sa aktivít, zameraných na predchádzanie a elimináciu negatívneho vplyvu elektrických vedení na vtáctvo. Moderované podujatie je sprievodnou akciou nezvyčajnej výstavy s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorú si návštevníci môžu v múzeu pozrieť do konca júna. Ľudia môžu svoje otázky odborníkom položiť vopred, alebo priamo na akcii.

Vták na drôte? Prečo nie, keď je to bezpečné!

pondelok, 19 jún 2017 07:06

Pozvánka na skvelú diskusiu s odborníkmi

 

Vypadnuté mláďa orla kráľovského prežilo

štvrtok, 15 jún 2017 11:55

Tlačová správa Bratislava, 15. júna 2017
Orol kráľovský patrí na Slovensku medzi ohrozené druhy, záchrana každého jedinca má nesmierny význam. Zamestnancom Štátnej ochrany prírody z CHKO Ponitrie sa počas víkendu podarilo zachrániť mláďa orla kráľovského, ktoré vypadlo z hniezda. Po operácii zlomeného krídla sa nachádza v stabilizovanom stave v rehabilitačnej stanici v Nitre. Jeho osud ešte nie je jasný. Ak bude v dobrom zdravotnom stave, pokúsia sa ornitológovia opäť o umiestnenie do iného hniezda orla kráľovského. Úspešná adopcia u tohto druhu sa podarila v roku 2015 s mediálne známym Karolkom.

Sedíme na vedení a vyhráme - súťaž

pondelok, 29 máj 2017 10:00

Súťaž o výhru skvelej exkurzie pre celú triedu

Skôr než dostanete vysvedčenie a odídete na prázdniny, zažite výnimočný deň plný prekvapení na Klinike vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat v priestoroch Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

V Košiciach otvorili nezvyčajnú výstavu

streda, 17 máj 2017 11:49

Tlačová správa Košice, 17. mája 2017
Košice sa stali v poradí šiestym miestom na Slovensku, kde si ľudia sadnú na skutočné elektrické vedenie a odfotia sa s letiacim dravcom. Túto zaujímavú možnosť ponúka výstava s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“. V západoslovenských mestách si ju pozrelo už viac ako 100 tisíc návštevníkov, na východ prišla prvýkrát.

V okrese Dunajská Streda chránia vtáky pred nárazmi do vedení

sobota, 13 máj 2017 11:59

Vyhlásenie pre médiá    

V piatok 12. mája 2017 sa konalo stretnutie venované možnostiam ochrany vtáctva v okrese Dunajská Streda. Zúčastnili sa ho i odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, nakoľko v oblasti realizujú zaujímavý projekt LIFE Energia.

Pozorovanie vtáctva má pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie

štvrtok, 11 máj 2017 10:33

Tlačová správa Bratislava, 11. mája 2017
Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku.

Výsledky projektu ocenil zástupca Komisie

streda, 10 máj 2017 18:34

Štvrtý májový deň sa niesol v znamení návštevy zástupcu externého monitorovacieho tímu Európskej komisie.

Primátor Šiah na otvorení výstavy LIFE Energia :-)

streda, 26 apríl 2017 18:35

Tlačová správa Bratislava, 26. apríla 2017
Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude počas nasledujúcich týždňov prístupná pre verejnosť na južnom Slovensku v blízkosti Chráneného vtáčieho územia Poiplie. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Do 13. mája sa v Menora Saag Centrum Artis (synagóge) v Šahách môžu ľudia posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom v pozadí.

Východoslovenská distribučná,a.s. prispieva k ochrane prírody

utorok, 25 apríl 2017 09:21

Počas dní 20. – 21. apríla 2017 sa v Starej Lesnej uskutočnil v už poradí ôsmy odborný seminár venovaný environmentálnym aspektom činnosti spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD), ktorá bola jeho hlavným organizátorom.

Aj Nitrančania majú možnosť zažiť pocit vtákov sediacich na vedení

piatok, 07 apríl 2017 07:11

Tlačová správa Bratislava, 7.apríla 2017
Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude počas apríla prístupná pre verejnosť v Nitre. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Zaujímavosťou je, že ľudia sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR.

Sysle pasienkové sa prebudili zo zimného spánku

pondelok, 27 marec 2017 08:05

Tlačová správa Bratislava, 27.marca 2017
Po dlhej zime sa prebudili zo zimného spánku aj sysle pasienkové. Na Slovensku kedysi bežný druh patrí v súčasnosti medzi ohrozené a ochrancovia prírody preto podnikajú aj v rámci projektu LIFE Energia aktivity potrebné na jeho záchranu. Za posledné dva roky sa podarilo obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Školenie mapovateľov - deň druhý

streda, 22 marec 2017 09:19

Ráno druhý deň bola ešte tma, keď sme 4:30 hod. už rozkladali techniku na monitorovanej lokalite neďaleko Komárna.

Školenie mapovateľov - deň prvý

utorok, 21 marec 2017 11:11

"Jeden krát vidieť, je lepšie ako 100 krát počuť“. Toto pravidlo sa veľmi osvedčilo počas školenia mapovateľov, ktoré sa uskutočnilo 11-12.3.2017 v SEV Dropie, pri Zemianskej Oľči.

 

         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR